رییس كنفدراسیون صادرات ایران خبر داد:

بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی

بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی نیو باكس: رئیس كنفدراسیون صادرات ایران روند چند ماهه اخیر در بازگشت ارزهای صادراتی به كشور را مثبت ارزیابی كرد.


محمد لاهوتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: سال قبل از نظر ارزی سالی پر از شوك برای بخش های مختلف اقتصاد ایران بود. ازاین رو چه فعالان اقتصادی و چه سیاست گذاران تصویر روشنی از مدیریت بازار نداشتند.
به قول وی، در كنار مشكلات داخلی گسترش تحریم ها و محدود شدن امكان ارتباط تاجران ایرانی با بانكهای بین المللی سبب شد بازگشت ارز به كشور هم با دشواری هایی همراه شود.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با بیان این كه در ماه های گذشته محدودیت تعامل با بانكهای خارجی بازگشت ارز به شكل نقد به كشور را دشوار كرده است، توضیح داد: در ماه های گذشته ما ابتدا سعی كردیم این مورد را ثابت نماییم كه صادركنندگان شناسنامه دار به دنبال این نیستند كه ارز حاصل از صادرات را به كشور بازنگردانند، چونكه تمامی این افراد در داخل ایران سرمایه گزاری نموده اند و برای تداوم فعالیت های اقتصادی خود احتیاج به تأمین مجدد سرمایه خواهند داشت.
لاهوتی افزود: بعد از آن در كنار مسائلی همچون سامانه نیما، گزینه هایی عنوان شد كه واردات در ازای ارز حاصل از صادرات یكی از این گزینه ها بود كه خوشبختانه سرانجام در بخشنامه ارزی اخیر بانك مركزی این مورد گنجانده شد.
به قول وی بعد از اجرایی شدن این دستورالعمل آمارهای جدید نشان داده است كه بخش قابل توجهی از تعهدات ارزی صادركنندگان برای بازگشت ارز اجرایی شده و بانك مركزی این مورد را تأیید كرده است.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با بیان این كه این دستورالعمل با وجود خصوصیت های مثبت همچنان احتیاج به اصلاحات جدی دارد، توضیح داد: ما قبل از این هم خواسته بودیم كه دست صادركنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات شان باز باشد، در دستورالعمل جدید تنها ۳۰ درصد این ارز امكان تبدیل شدن به واردات را دارد این در شرایطی است كه با گشودن درها، صادركننده می تواند به نسبت شرایط كشور و امكان پذیر بودن راهكارهای موجود، به یك طریق مشخص ارز را به ایران بازگرداند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، در جدیدترین دستورالعمل ارزی بانك مركزی به صادركنندگان اختیار داده شده كه ۳۰ درصد از ارز صادراتی شان را از راه واردات به كشور بازگردانند. بانك مركزی تصریح كرده كه ۵۰ درصد از این ارز همچنان باید وارد سامانه نیما شود.
منبع:

1398/04/03
14:27:53
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه