۳برابر كردن صادرات كالا با ادامه این وضع بعید است

۳برابر كردن صادرات كالا با ادامه این وضع بعید است به گزارش نیو باكس سرپرست سازمان توسعه تجارت اعتقاد دارد كه سطح فعلی صادرات غیرنفتی در شأن كشوری كه می خواهد قدرت نخست اقتصادی منطقه باشد، نیست.


محمدرضا مودودی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: این روزها بخش قابل توجهی از تمركز ما بر مسئله تحریم و چگونگی مقابله با آن و رساندن ایران به اهداف اقتصادی از پیش تعیین شده است، اما آنچه كه اهمیت زیادی دارد، ضرورت دیدن دیگر مشكلات داخلی است كه از سال های گذشته باقی مانده و حتی اگر تحریم ها نباشد هم باید برای آن فكری جدی كرد.
وی با اشاره به اینكه تحریم یكی از عوامل بازدارنده در گسترش صادرات ایران است، خاطرنشان كرد: در كنار تحریم مسائلی همچون سیاست های ارزی بسیار مهم است؛ ضمن آنكه موضوعاتی مانند زیرساخت های حمل و نقل و خطوط كشتیرانی فعال برای جابه جایی كالاها هم اهمیت زیادی دارد و چگونگی حضور پیمان های اقتصادی منطقه ای كه امروز نقش خود در تجارت جهانی را ثابت كرده اند، بسیار مهم می باشد.
سه برابر كردن صادرات كالا با ادامه این وضع بعید است
سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: وقتی ما در خیلی از این حوزه ها حضور قدرتمندی نداشته ایم، یا با برخی تصمیمات غلط، پیمودن راه را دشوار كرده ایم، باید به این مورد فكر كرد كه حتی در صورت كنار رفتن تحریم ها هم نمی توان علی رغم مشكلات فعلی به اهداف قوانین بالادستی در سه برابر كردن میزان صادرات فعلی رسید.
مودودی با بیان محدودیت قابل توجه شركت ها و صادركنندگان ایرانی با مقیاس بزرگ در بازارهای بین المللی، تصریح كرد: آمارها نشان داده است كه هم اكنون تنها یك شركت ایرانی سالانه بیشتر از یك میلیارد دلار صادرات می كند و تعداد شركت هایی كه بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات سالانه دارند، كمتر از انگشتان دو دست است. در مجموع تعداد شركت های ایرانی كه بیشتر از ۱۰ میلیون دلار صادرات سالانه دارند، به عدد ۴۵۰ هم نمی رسد.
تركیه چهار برابر ایران صادرات غیرنفتی دارد
وی افزود: برای پیدا كردن فهم بهتری از این شرایط می توان نگاهی به اقتصاد صادراتی تركیه داشت. جدیدترین آمارها نشان داده است كه ۱۶۰۰ شركت ترك بیشتر از ۱۰ میلیون دلار صادرات سالانه دارند؛ یعنی رقمی نزدیك به چهار برابر ایران. نكته جالب این است كه به همین مقیاس، صادرات كل تركیه هم از ما بیشتر است؛ یعنی آنها سالانه چهار برابر ایران صادرات غیرنفتی دارند.
سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان فاصله صادراتی ایران با معیارهای جهانی اظهار نمود: امروز در جهان حدود ۸۰۰۰ قلم كالا صادر می شود كه ایران در بررسی كلی عملكرد خود تنها ۴۰۰۰ قلم از این كالاها را صادر می كند. این در شرایطی است كه تعداد اقلام ایرانی كه سالانه بیشتر از ۱۰ میلیون دلار صادرات دارند، كمتر از ۴۰۰ قلم است. این مسئله به معنای آن است كه ما در تنوع كالاهای صادراتی هم احتیاج به تغییر داریم.
مودودی اشاره كرد: در ماه های گذشته سعی شده كه با وجود تحریم های یكجانبه و غیرقانونی آمریكا ضد اقتصاد و مردم ایران، صادرات افت نكند كه آمار سال قبل هم موفقیت این تلاش ها را نشان داده است. امسال هم تمام تلاش ما حفظ آمارهای فعلی است، اما در نگاه كلان باید توجه داشت كه برای رساندن میزان صادرات غیرنفتی به بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال كه در قوانین بالادستی به آنها اشاره شده، باید خیلی از موانع را كنار زد و با بیشترین توان به سمت اهداف حركت كرد.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، با وجود تحریم های آمریكا، ترزش صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۳۹۷ از مرز ۴۰ میلیارد دلار عبور كرد. آمار تجارت خارجی دو ماهه ابتدایی امسال هم نشان داده است كه صادرات ایران تا آخر اردیبهشت ماه رشد بیشتر از هشت درصدی را تجربه كرده است.
منبع:

1398/04/14
16:52:20
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه