سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق به مهر خبر داد

تبادل اطلاعات گمرك با سامانه جامع تجارت همچنان ناپایدار است

تبادل اطلاعات گمرك با سامانه جامع تجارت همچنان ناپایدار است به گزارش نیو باكس سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: متاسفانه همچنان شاهد ناپایداری  تبادل اطلاعات بین سامانه جامع امور گمركی و سامانه جامع تجارت هستیم.حمیدرضا دهقانی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینكه آیا مشكل اتصال سامانه جامع امور گمركی به سامانه جامع تجارت برطرف شده است، تصریح كرد: متاسفانه همچنان شاهد ناپایداری تبادل اطلاعات بین این دو سامانه هستیم؛ این ناپایداری، استفاده از اطلاعات عرضه شده از جانب گمرك را با مشكل مواجه می كند.
وی اضافه كرد: از گمرك كه پیگیری می نماییم می گویند به علت حجم بالای ورود تراكنش ها، سامانه با قطع و وصل مواجه می شود و ناپایداری را پدید می آورد؛ امیدواریم این دلیل گمرك، حقیقت داشته باشد.
دهقانی نیا افزود: تبادل اطلاعات بین سامانه امور گمركی با سامانه جامع تجارت باید توسط گمرك پایدار شود و به هیچ عنوان هم كار دشواری نیست.
تكلیف قانونی گمرك به اتصال و تبادل پایدار اطلاعات با سامانه جامع تجارت
به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، سامانه جامع تجارت بعنوان درگاه یكپارچه ارتباط بازرگانان با دستگاه های ذیربط در امر تجارت كشور با هدف شفاف سازی، تسهیل و تسریع تجارت جهت انجام اموری همچون ثبت سفارش، دریافت مجوزهای ورود كالا، تأمین ارز از نظام ارزی كشور، اظهار منشأ ارز و پرداخت ها به صورت الكترونیكی و سیستمی از سال ۹۵ شروع به كار كرد و برگه فیزیكی مجوزها و استفاده از كاغذ را حذف كرده است.
مطابق با قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز تمامی دستگاه های دخیل در امر تجارت باید به سامانه جامع تجارت متصل شوند تا زمینه سواستفاده قاچاقچیان از شرایط تجارت كشور، برچیده شود.
«بند الف ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ماده ۳ آیین نامه مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق و تبصره ۵ آن، ماده ۳۲ آیین نامه مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق و ماده ۳۵ آیین نامه مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق» به ضرورت اتصال سامانه جامع تجارت به سامانه جامع امور گمركی تاكید دارد و حتی برای اجرای این قانون و پیشگیری از بهانه تراشی های گمرك، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت شهریور ماه سال گذشته مبادرت به امضای توافقنامه ای كردند و این اتصال برقرار شد اما بدلیل ناپایداری تبادل اطلاعات بین این دو سامانه، عملا امكان بهره گیری از اطلاعات سامانه امور گمركی وجود ندارد.
به همین دلیل قاچاقچیان و سودجویان با سواستفاده از این خلا، می توانند اقدامات مورد نظر خویش را بدون دخالت نهاد نظارتی پیش ببرند. انتظار این است بعد از گذشت چهار سال از اصلاح قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و بیشتر از یك سال از امضای توافق نامه بین دو وزارتخانه اقتصاد و صمت، تبادل اطلاعات بین سامانه جامع امور گمركی و سامانه جامع تجارت پایدار و ثابت شود.

1398/07/21
20:03:10
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دستگاه , صنعت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه