وزیر صنعت اعلام كرد

پیشنهاد جدید ایران برای چینی ها

پیشنهاد جدید ایران برای چینی ها به گزارش نیو باكس در صورتیكه شركت های چینی منافع ایران را تامین كنند، آنها می توانند جانشین برخی شركت های خارجی در ایران شوند كه سالیان سال حضور داشته اند.


به گزارش نیو باكس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در مسافرت خود به چین، با اشاره به اینكه روابط دو كشور به صورت راهبردی و بلندمدت است، اظهار داشت: ما در شرایط جدید می توانیم در خودروسازی، دارو، نفت و گاز و پتروشیمی، مخابرات و لوازم خانگی هوشمند، همینطور راه اندازی راه آهن پرسرعت و موارد دیگر همكاری نماییم و دو كشور ظرفیت های كم نظیری از این لحاظ دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به اهمیت نمایشگاه واردات شانگهای پرداخت و افزود: این نمایشگاه حركت اقتصادی جدیدی از سوی چین است و ما از این فرصت استقبال كرده ایم.
وی اظهار داشت: ما به رابطه برد برد بین دو طرف نگاه می نماییم و در حوزه های نفت و پتروشیمی و برخی موارد دیگر در ایران پتانسیل هایی داریم در كنار این پتانسیل ها برخی اقلام سنتی از قبیل فرش و زعفران هم هست كه اگر بتوانیم تجارت سنتی را با همكاریهای جدید در حوزه هایی مثل ظرفیت های خودروسازی تلفیق نماییم، چین می تواند جانشین برخی شركت های خارجی در ایران شود كه سالیان سال است در ایران حضور دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران اضافه كرد: در صورتیكه شركت های چینی منافع ایران را تامین كنند، آنها می توانند جانشین برخی شركت های خارجی در ایران شوند كه سالیان سال حضور داشته اند.
رحمانی تصریح كرد: نقش چین در زمینه اقتصاد و تجارت با ایران به تنهایی فراتر از كشورهای اوراسیا است چین هم از نظر ظرفیت های جمعیتی و پتانسیل های اقتصادی و هم از نظر صادرات و واردات و همكاریهای فناوری با جمهوری اسلامی ایران، نقش بسیار متفاوت و منحصر بفردی دارد.
وی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی هم به روابط خود با چین به شكل بلند مدت و راهبردی نگاه می كند تاكید و اراده مسؤلان كشور شامل مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، این است كه هیچ محدودیتی در گسترش روابط با چین نداشته باشیم.
رحمانی اضافه كرد: رابطه تاریخی و همكاریهای صنعتی و تجاری دو كشور هم اكنون هم قابل ملاحظه است هم چین هم ایران كشورهای در حال توسعه و گسترش هستند ایران در حال تبدیل به یك كشور نوظهور صنعتی و اقتصادی پرظرفیت است.
وزیر صمت ایران افزود: ضروریست سرمایه گذاری های بین دو كشور افزایش پیدا كند ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای چین پرونده جداگانه ای باز كرده ایم و به این كشور نگاه ویژه ای داریم ما بنا به دعوت مقامات چینی در این نمایشگاه شركت كرده ایم و امیدواریم بازرگانان و تجار ایرانی و چینی از این طریق بیشتر با یكدیگر آشنا گردند.
وی در ادامه در مورد طرح «یك كمربند - یك جاده» هم اظهار داشت: ما در همكاری در زمینه پیشنهاد یك كمربند یك جاده با طرف چین طرح راه اندازی شهرك مشترك داریم كه منطقه ای به وسعت دو هزار هكتار برای این كار اختصاص داده ایم.
رحمانی اظهار داشت: ایران به علت موقعیت جغرافیای خود می تواند بعنوان محل همرسی و انشعاب راه های ارتباطی مختلف تجاری و اقتصادی بین آسیای مركزی، هند، اروپا و قاره افریقا باشد اراده سیاسی و شرایط دو كشور هم موجود و مساعد است و مهم این است كه این ظرفیت ها فعال شود دولت ها بسترسازی می كنند و مردم هستند كه باید وارد صحنه شوند و نقش خویش را ایفا كنند.

1398/08/14
23:17:21
5.0 / 5
4654
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه