یك مقام مسئول اعلام كرد:

افزایش مهلت بازگشت ارز صادراتی به ۱۲ ماه

افزایش مهلت بازگشت ارز صادراتی به ۱۲ ماه به گزارش نیو باكس رئیس مركز ملی فرش ایران، از افزایش مهلت بازگشت ارز صادراتی از ۷ ماه به ۱۲ ماه اطلاع داد و اظهار داشت: مشكل فرش های مرجوعی حل خواهد شد.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، فرشته دستپاك، در نشست خبری امروز(یكشنبه ۳ آذر ۹۸) با خبرنگاران از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، برای افزایش مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش اطلاع داد و اظهار داشت: این مهلت از هفت ماه به ۱۲ ماه افزایش یافته است. رئیس مركز ملی فرش ایران با اشاره به اینكه فرش دستباف كالایی است كه در شرایط مختلف توانسته به كمك كشور بیاید و نقش مهمی در اقتصاد كشور داشته باشد، اضافه كرد: آمار گمرك نشان داده است ۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف صادر و ۲۰ درصد تولیدات، صرف بازار داخلی می شود. وی خاطرنشان كرد: باید فضا را به این سمت هدایت كرد كه مردم ایران نیز، از این كالا بیشتر استفاده كنند؛ این در شرایطی است كه ۸۰ درصد فرش های تولیدی در داخل مورد استفاده قرار می گیرند.
به گفته دستپاك، فرش دستباف تجاری سازی نشده است و باوجود اینكه دانشگاه های زیادی در حال مطالعه در زمینه فرش هستند؛ اما برای عملیاتی كردن تحقیق ها تابحال اقدامی انجام نشده بود؛ در صورتی كه امروزه وزارت صنعت از طرح ها و رساله های دانشجویی در زمینه فرش دستباف حمایت می كند.
رئیس مركز ملی فرش ایران بیان كرد: امروزه تشكل ها و اتحادیه های قوی در حوزه فرش دستباف داریم، اما می خواهیم تشكل های غیر دولتی دیگری هم در كنار اتحادیه ها تاسیس نماییم.
دستپاك افزود: از آنجائیكه سال قبل صادرات فرش با مشكل مواجه بود، زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات را به هفت ماه افزایش دادیم و اخیرا هم با دستور وزیر صنعت، این بازه زمانی به یك سال افزایش یافته؛ این در شرایطی است كه ورود فرش های مرجوعی به كشور یكی از اشكالات این صنعت بوده و الان فضا آماده است و هماهنگی با گمرك انجام شده تا فرش ها به جای اینكه به تركیه رفته و برای آنها كسب وكار ایجاد كند، مجدد به كشور بازگردد.
وی نمایشگاه ها را یكی از طریق های تبلیغ فرش ایرانی عنوان و با اشاره به اینكه همواره یكی از دغدغه های بافندگان فرش، بیمه بوده است، خاطرنشان كرد: دولت به علت كمبود بودجه، نتوانسته بیمه تامین اجتماعی بافندگان را تامین كند.
رئیس مركز ملی فرش ایران با اشاره به صادرات فرش دستباف ایرانی به كشور چین اظهار داشت: امروز چین تمایل دارد فرش ایران را به كشورش وارد كند و اخیرا هم نمایشگاهی در این كشور برگزار گردید. خیلی از تجار هم برای حضور در نمایشگاه های بعدی اعلام آمادگی كرده اند. رئیس مركز ملی فرش ایران با اعتقاد به اینكه تحریم تأثیر چندانی بر حوزه فرش نداشته است، اظهار داشت: میزان كمی واردات از برخی كشورها مانند چین داریم كه در حال نوسازی صنایع هستیم تا همین میزان را هم به صفر برسانیم.


منبع:

1398/09/03
19:02:12
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه