حساب بانك های ایرانی در تركیه

حساب بانك های ایرانی در تركیه به گزارش نیو باكس بانك های ایرانی برای توسعه روابط كارگزاری خود با آنكارا، نزد «زراعت بانك» تركیه افتتاح حساب كردند. این بانك هم بتازگی حسابی نزد بانك ملی ایران بوجود آورده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، قرار گرفتن تركیه در زمره شركای اصلی تجاری ایران و هم هدفگذاری 2كشور برای رسیدن به حجم 30 میلیارد دلاری مراودات سبب گشته است توسعه روابط بانكی و كارگزاری برای تسهیل تجارت میان فعالان اقتصادی 2كشور در دستور كار بانك های مركزی ایران و تركیه باشد.
از این رو، هیات بانكی تركیه به سرپرستی «مراد یوزل» قائم مقام بانك مركزی این كشور، به تهران سفر كردند و در دیدار با «سیداحمد عراقچی» معاون بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، راهكارهای جدید را برای توسعه روابط بانكی تهران و آنكارا بررسی كردند.
بنا بر اعلام بانك مركزی، عراقچی ضمن قدردانی از همكاری های بانكی گذشته تركیه با ایران، با اشاره به عزم جدی رییسان جمهوری 2كشور بر گسترش روابط اقتصادی، توسعه روابط بانكی را لازمه تسهیل مراودات تجاری دوجانبه دانست.
وی با تشریح راهكارهای جدید برای گسترش روابط بانكی ایران و تركیه اظهار داشت: قرارداد سوآپ ارزی یكی از برنامه های بانك های مركزی 2كشور برای تداوم و افزایش همكاری هاست كه پیش بینی می گردد بزودی با آماده شدن بسترها اجرا شود.
قائم مقام بانك مركزی تركیه هم در این نشست با اشاره به سابقه طولانی مراودات تجاری و بازرگانی بین ایران و تركیه اظهار داشت: گسترش این مراودات با ایران برای تركیه از اهمیت خاصی برخوردار می باشد كه لازمه آن بهبود روابط كارگزاری بانكی است.
مراد یوزل ادامه داد: اجرای قرارداد سوآپ ارزی با ایران، بخش مهمی از برنامه تركیه برای گسترش روابط راهبردی 2كشور است.
در این نشست مدیران عامل و معاونین زراعت بانك و هالك بانك تركیه هم درباره جزئیات اجرای تفاهم های صورت گرفته و گسترش روابط كارگزاری بانكی با نمایندگان بانك های ایرانی تبادل نظر كردند.
مدیرعامل زراعت بانك كه ریاست كانون بانك های دولتی تركیه را بر عهده دارد، با تاكید بر استقبال این بانك از افزایش همكاری با بانك های ایرانی اظهار داشت: حساب برخی بانك های ایرانی در این بانك افتتاح شده و مذاكرات برای برقراری روابط با سایر بانك های ایرانی هم ادامه دارد. همینطور حساب زراعت بانك در بانك ملی ایران هم بوجود آمده است.
مدیرعامل هالك بانك هم ضمن تشریح سیاست های این بانك اعلام نمود: هالك بانك مانند گذشته نقش خویش را در توسعه روابط بانكی با بانك های ایرانی ایفا خواهد نمود.
این دیدار بیست و چهارم دی ماه بعد از سفر هفته پیش هیات بانكی ایرانی به ریاست معاون ارزی بانك مركزی به تركیه و با هدف گسترش روابط بانكی 2كشور انجام شد.
قرارداد سوآپ ارزی ایران و تركیه با هدف حذف دلار و استفاده از ارزهای ملی در تبادلات تجاری در جریان سفر رییس كل بانك مركزی به تركیه در مهرماه امسال منعقد و نهایی شد و با فراهم شدن مقدمات بزودی اجرا می گردد.
برنامه ایران استفاده از پیمان های پولی دوجانبه و چندجانبه برای توسعه روابط تجاری و حذف دلار از چرخه مراودات مالی خود است.


 

1396/10/25
15:37:32
5.0 / 5
4911
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه