رئیس نظارت بر مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات اعلام كرد:

كرم مركبات صدمه ای به انسان نمی زند

كرم مركبات صدمه ای به انسان نمی زند به گزارش نیو باكس رئیس گروه برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینكه مگس مدیترانه ای حشره ای با نام علمی (Ceratitis capitata) از خانواده Tephritidae است، اظهار داشت: تغییرات اقلیمی سال های اخیر كشور، باغ های خرده مالكی و مخلوط و تنوع میزبانی زیاد، شرایط را برای انتشار هرچه بیشتر آفت فراهم نموده است.چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر گردید كه در آن ویدیو نشان داده می شود در داخل بافت نارنگی كرم های سفیدی وجود دارد. در واكنش به این ویدیو مجتبی شادلو - عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران - با اشاره به اینكه آفتی كه امسال بیشترین خسارت را به نارنگی ها وارد كرد، مگس مدیترانه ای بود و قسمتی از نارنگی ها بر اثر این آفت از بین رفتند و بخش دیگر نیز ضایعات شدند؛ اعلام نمود كه نارنگی های خسارت دیده در همان زمان مشخص شد و در مناطقی كه احتمال بیشترین خسارت می رفت نیز این محصولات وارد بازار نشدند.

در همین رابطه اصغر شایان در گفت و گو با ایسنا، در مورد مگس مدیترانه ای اظهار داشت: مگس مدیترانه ای حشره ای با نام علمی (Ceratitis capitata) از خانواده Tephritidae است. این خانواده كه به نام مگس های میوه معروف هستند، شامل حدود ۵۰۰ گونه مهم گیاه خوار بوده كه برخی از آنها همچون مگس میوه مدیترانه ای، جزو مهمترین آفات محصولات كشاورزی در دنیا هستند.

آب و هوای معتدل و مرطوب، شرایط مناسب برای انتشار مگس میوه مدیترانه ای

وی با اشاره به اینكه مگس میوه مدیترانه ای، مهمترین گونه از مگس های میوه (Tephritidae) است، اظهار داشت: مبداء اصلی آن آفریقای شرقی بوده و با پیشرفت صنعت حمل و نقل و توسعه تجارت جهانی، به بیشتر مناطق نیمه گرمسیری دنیا راه پیدا كرده و هم اكنون در بیشتر از ۹۰ كشور دنیا انتشار دارد. بعد از انتشار این آفت در مناطق معتدل حوزه دریای مدیترانه و تحمیل خسارت های بسیار سنگین به محصولات باغی این مناطق، به نام مگس مدیترانه ای معروف شد. آب و هوای معتدل و مرطوب و وجود میزبان مناسب دو عامل اصلی انتشار، استقرار و افزایش جمعیت این آفت است.

رئیس گروه برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینكه این آفت در ابتدا بومی كشور ایران نبوده و نخستین بار در سال ۱۳۳۷ بدنبال واردات مركبات از شمال آفریقا از ایران گزارش شد، اظهار داشت: در سال 1354 تا اواخر سال 1361 به طور پراكنده در بعضی استان های كشور گزارش شد، اما با مجموعه اقدامات كنترلی انجام شده و وقوع سرمای زمستانه، ناپدید شد. باردیگر در سال ۸۵ نیز از استان مازندران و به تدریج در بعضی استان های دیگر كشور گزارش شد.

به گفته وی، تغییرات اقلیمی سال های اخیر كشور، باغ های خرده مالكی و مخلوط و تنوع میزبانی زیاد، شرایط را برای انتشار هرچه بیشتر آفت فراهم نموده است.

مگس میوه مدیترانه ای میزبان های مختلفی دارد

وی در پاسخ به این پرسش كه میزبان این آفت چه نوع محصولاتی هستند، اظهار داشت: مهمترین خاصیت زیستی و نقطه قوت مگس میوه مدیترانه ای، تنوع میزبانی فوق العاده زیاد آن است؛ بطوریكه در منابع مختلف از ۲۵۰ گونه تا ۱۰۰۰ گونه گیاهی برای آن نام برده می شود. به طور كلی مگس مدیترانه ای یكی از آفات مهم درختان میوه گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری و حتی برخی از محصولات زراعی است. بعضی از مهم ترین میزبان های آن بویژه در نواحی شمالی شامل هلو، شلیل، سیب، گلابی، انواع مركبات، خرمالو، انجیر، انار و... هستند.

شایان در ادامه اشاره كرد: یكی دیگر از خاصیت های مهم زیستی مگس میوه مدیترانه ای كه جنبه خسارت زایی آنرا تشدید می كند، بالا بودن تعداد نسل آن در سال است كه در شرایط آب و هوایی مساعد تا ۶-۵ نسل را در ایران كامل می كند. هرچند در بعضی كشورها تا ۱۲ نسل در سال هم گزارش شده است.

به گفته وی، در استانی همچون مازندران كه تنوع میزبانی بسیار بالا و شرایط آب و هوایی (دما و رطوبت) مساعد همزمان وجود دارد، این آفت می تواند طیف وسیعی از محصولات را تحت تاثیر قرار داده و در تمام طول سال فعال باشد، درحالیكه در استان های جنوبی كه شرایط آب و هوایی متفاوتی از نظر دما و رطوبت حاكم بوده و باغات حدودا ایزوله هستند و تنوع میزبانی زیاد نیست، شرایط مساعدتری برای مدیریت آفت برقرار است.

مگس مدیترانه ای صدمه ای به انسان نمی زند

وی در پاسخ به اینكه آیا این آفت برای سلامتی انسان خطری بشمار می رود یا خیر، اظهار داشت: این آفت گیاهخوار بوده و تخمش را در داخل میوه قرار می دهد و بعد از خروج لارو از تخم آغاز به تغذیه از گوشت میوه كرده و موجب له شدن و فساد میوه می شود. میوه آلوده كاملا مشخص بوده و بدلیل ظاهر و كیفیتش مورد تغذیه قرار نمی گیرد و پس هیچ صدمه ای به انسان نمی زند.

برداشت محصولات كشاورزی و باغی باید بموقع انجام شود

رئیس گروه برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات در پاسخ به این پرسش كه چگونه می توان این آفات را كنترل كرد، اظهار داشت: اساس كنترل مگس های میوه استفاده از روش های مدیریت تلفیقی است. یعنی می بایست مجموعه ای از چند روش مختلف شامل اقدامات زراعی و روش های كنترل رفتاری در زمان مناسب و به طور همزمان انجام گیرد. البته بحث ریشه كنی آفت به هیچ وجه مطرح نیست، برای اینكه آفتی كه در منطقه استقرار یافته و بومی شده، امكان ریشه كنی آن وجود ندارد و تنها سوژه مدیریت آن مطرح است. به طور كلی، نخستین اقدام در جهت مدیریت این آفت این است كه چرخه میزبانی آفت را قطع نماییم و این مهم با برداشت كامل و بموقع محصول حاصل می شود.

وی افزود: با شروع رسیدگی فیزیولوژیكی میوه، بایستی برداشت در اسرع وقت و به صورت كامل صورت گیرد و میوه ای روی درخت باقی نماند. همین طور میوه های ریخته شده پای درخت نیز بایستی بلافاصله و به طور روزانه جمع آوری و امحا شود. با شروع فصل بهار، میوه های دیررسی همچون پرتقال والنسیا، نارنج های باقی مانده و.. كه ممكنست روی درخت مانده باشد، نیز باید به سرعت برداشت شود تا شروع فعالیت نسل اول و بهاره آفت هرچه بیشتر به تعویق افتد و امكان افزایش جمعیت آن وجود نداشته باشد. هرچه جمعیت بهاره ضعیف تر باشد خطر ظهور جمعیت های طغیانی بیشتر كاهش پیدا می كند.

شایان در ادامه اشاره كرد: با شروع فصل بهار و بسته به فراهم بودن شرایط میزبانی آفت، در ایستگاه های ردیابی، با نصب تله های جلب كننده فرمونی یا غذایی، زمان شروع مبارزه به اطلاع كشاورزان اطلاع رسانی می شود. یكی از روش های تلفیقی مدیریت آفت، شكار انبوه مگس با نصب تعداد مناسبی (بر اساس دستورالعمل فنی) از تله های فرمونی یا جلب كننده های غذایی است كه با سفارش كارشناسان مراكز خدمات كشاورزی و یا كلینیك های گیاه پزشكی انجام می شود. روش شكار انبوه با تله، در اوایل شروع فعالیت آفت و به محض رسیدن جمعیت آن به نرم مبارزه، تاثیر بسیار زیادی در كاهش جمعیت آفت خواهد داشت.

به گفته وی، روش دیگری كه معمولا با افزایش نسبی جمعیت مگس میوه استفاده می شود روش طعمه پاشی است. این روش كه موثرترین روش مدیریت آفت برای رساندن جمعیت به زیر سطح زیان اقتصادی می باشد، عبارت است از پاشیدن طعمه مسمومی شامل یك جلب كننده غذایی به نام پروتئین هیدرولیزات و درصد بسیار كمی سم مناسب كه در زمان مناسب با استفاده از سمپاش روی بخش محدودی از تنه اصلی یا شاخ و برگ ردیف های درختان (بصورت یك ردیف در میان) انجام می شود. این روش چنانچه در زمان و دفعات مناسب تكرار شود، در كاهش جمعیت آفت بسیار موثر خواهد بود.

رئیس گروه برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات در پاسخ به این پرسش كه چرا با وجود گذشت حدود ۶۰ سال از ورود این آفت به كشور، باز غافلگیری به وجود آمد و این آفات به باغات نارنگی خسارت وارد كردند، اظهار داشت: اولا باغدار با وجود هشدارهای مكرر كارشناسان حفظ نباتات در خصوص پیش بینی افزایش جمعیت مگس میوه در سال ۹۸ و ضرورت انجام مبارزه به موقع، تا خود آثار خسارت را مشاهده نكند، متاسفانه به سفارش های كارشناسی عمل نمی نماید. از یك طرف شرایط اقلیمی حال حاضر كشور بسیار متغییر بوده و با وقوع بارش های بهاره امسال و افزایش عملكرد مركبات، باغداران با كاهش شدید و پیش بینی نشده قیمت نارنگی پیش رس مواجه گشتند و پس خیلی از باغداران رغبتی به برداشت محصول خود نداشتند. از جانب دیگر، عدم حضور مالكان ویلاسراها و باغات رها شده و نیز بی توجهی مسئولین شهری در قبال مبارزه با آفات درختان حاشیه خیابان ها، پارك ها و فضاهای تفریحی منجر به تبدیل این درختان به كانون های افزایش جمعیت آفت در استانی مثل مازندران شد.

وی همین طور به مشكلاتی كه درباب واردات برخی نهاده های كنترل آفت به وجود آمده است اشاره نمود و اظهار داشت: نهاده های كنترل كننده این آفت كه مهمترین آن پروتئین هیدرولیزات است تا چند سال قبل كاملا وارداتی بود اما با وقوع تحریم های ظالمانه آمریكا، واردات این نهاده نیز با مشكلاتی روبه رو شد. پس از دی ماه ۹۷ برای حل این مشكل تدابیری اتخاذ شد و چند شركت دانش بنیان كه توانایی تولید این نوع نهاده را داشتند شناسایی و تولیدات آنها راستی آزمایی شد. در حقیقت به وسیله تولیدات این شركت ها توانستیم مركبات شمال را نجات دهیم و اگر این كار انجام نمی شد اساسا فاجعه ای در مركبات رخ می داد.
1398/10/04
14:35:27
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه