معافیت های مالیاتی شهرك های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی اعلام گردید

معافیت های مالیاتی شهرك های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی اعلام گردید نیو باكس: مشوق ها و معافیت های مالیاتی برای واحدهای مختلف شهرك های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی اعلام گردید كه شرایط اعمال این شرایط و روش اجرای آن در مناط كمتر توسعه یافته با سایر مناطق متفاوت می باشد.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، بمنظور تشویق سرمایه گذاری در شهرك های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی برای سرمایه گذاری اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی، معدنی، خدماتی، بیمارستان ها، هتل ها و مراكز اقامتی گردشگری با مجوز سرمایه گذاری از مراجع قانونی ذیربط كه در این مناطق هستند در صورتیكه از اول سال ۱۳۹۵ برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده باشد یا قرارداد استخراج و فروش منعقد كرده باشند، تشویق های مالیاتی اعمال می شود.
نحوه اعمال مالیات به نرخ صفر برای سرمایه گذاری اقتصادی در شهرك های صنعتی و ویژه اقتصادی بدین شرح است كه در یك دوره ۱۳ ساله مشمول معافیت مالیاتی بوسیله محاسبه مالیات به نرخ صفر هستند. این قاعده مربوط به مناطق كمتر توسعه یافته است.
همچنین در این مناطق، مالیات سال های پس از دوره ۱۳ ساله محاسبه مالیات با نرخ صفر تا زمانی كه جمع درآمد مشمول مالیات واحد به دو برابر سرمایه ثبت و پرداخت شده برسد، با نرخ صفر محاسبه می شود و پس از آن مالیات با نرخ های مقرر در قانون مالیات های مستقیم محاسبه می گردد.
نحوه اعمال مالیات با نرخ صفر برای شهرك های صنعتی و ویژه اقتصادی در سایر مناطق بدین گونه است كه در یك دوره هفت ساله مشمول معافیت مالیاتی بوسیله محاسبه مالیات به نرخ صفر می شوند.
همچنین نحوه اعمال مالیات به نرخ صفر برای واحدهای مستقر در شهرك های صنعتی و ویژه اقتصادی كه در سایر مناطق هستند بدین گونه است كه ۵۰ درصد مالیات های پس از دوره هفت ساله محاسبه مالیات با نرخ صفر زمانی كه جمع درآمد مشمول مالیات واحد معادل سرمایه ثبت و پرداخت شده شود با نرخ صفر درصد و ۵۰ درصد باقی مانده با نرخ های مقرر در قانون مالیات های مستقیم محاسبه و دریافت می شود و پس از آن نیز ۱۰۰ درصد مالیات متعلقه با نرخ های مصوب دریافت خواهد شد.
گفتنی است؛ لیست مناطق كمتر توسعه یافته توسط هیات دولت و در برنامه های پنج ساله توسعه تعیین می شود.
براساس این اطلاعیه سازمان امور مالیاتی، چنانچه سرمایه گذاری های انجام شده با مشاركت سرمایه گذار خارجی با مجوز سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی انجام شده باشد، به ازای هر پنج درصد مشاركت سرمایه گذاری خارجی به میزان ۱۰ درصد به مشوق مذكور به نسبت سرمایه ثبت و پرداخت شده و حداكثر تا ۵۰ درصد اضافه می شود.
این معافیت شامل واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در مناطق ویژه اقتصادی و شهرك های صنعتی واقع در شعاع ۱۲۰ كیلومتری مركز استان تهران نمی گردد.
شرایط اعمال مالیات به نرخ صفر درصد به این گونه است كه از اول سال ۱۳۹۵ از جانب وزارتخانه ها یا مراجع ذیربط برای این واحدها پروانه بهره برداری صادر شده باشد یا این كه قرار داد استخراج و فروش منعقد شده باشد.
همچنین مؤدیان اظهارنامه مالیاتی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان، دفاتر قانونی، اسناد و مدارك حسابداری خودرا در سازمان موعد مقرر قانونی به سازمان مالیاتی تسلیم كنند.
همچنین مؤدی درآمدهای خودرا بطور كامل و شفاف به سازمان امور مالیاتی ابراز كند، برای اینكه مالیات با نرخ صفر درصد صرفا شامل درآمد ابزاری به جز درآمدهای اعمال شده است.
منبع:

1398/10/23
14:18:45
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه