بالاخره چه كسی درباره ی كرونا تصمیم می گیرد؟

بالاخره چه كسی درباره ی كرونا تصمیم می گیرد؟ به گزارش نیو باكس «تدابیر ستاد ملی و وزارت بهداشت برای پیشگیری از گسترش بیماری برای همه لازم الاجراست.» فتوا، دستور، حكم، نقشه راه یا هر نام دیگری می توان بر این عبارت مقام معظم رهبری گذاشت؛ عبارتی كه تاكید چندباره ایشان بر یكپارچگی تصمیم گیری ها و تمركز مدیریتی در ماجرای كروناست. حضرت آیت الله خامنه ای، چهار روز پیش هم كه دستور تشكیل قرارگاه بهداشتی و درمانی مقابله با كرونا را خطاب به رئیس ستاد كل نیروهای مسلح صادر كردند، در حكم خود نوشتند: «این قرارگاه باید در هماهنگی كامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل كند.» اما در عمل چه اتفاقی در حال رخ داد است؟به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، به دنبال اوج گیری شیوع كرونا در كشور، اخبار ضدونقیض و شایعات مختلفی در رابطه با این بیماری همه گیر انتشار یافته و همچنان خواهد شد. از شایعات درباره ی منشأ این ویروس گرفته تا كشف دارو و واكسن بیماری و شایعه ی دفن قربانیان این ویروس در گورهای جمعی - كه شایعات كم خطری بودند - تا شایعه ی مهلك فواید نوشیدن و بخوردادن الكل برای ضدعفونی كردن از داخل! كه جان ده ها نفر را گرفت و صدها نفر را راهی بیمارستان كرد.

در كنار اینها باتوجه به تقارن همه گیری این بیماری نوپدید با ایام پایانی سال، دسته ی دیگری از شایعات هم با مبنای «تجاری» دست به دست می شود؛ شایعاتی درباره ی تعطیلی و محدودیت و ممنوعیت فعالیت بازارها، مراكز خرید و صنوف مختلف كه مردم، بخصوص كسبه را بیش از پیش سردرگم كرده است.

از شایعه ی تعطیلی پمپ بنزین ها كه نیمه های شب منجر به شكل گیری صف های طولانی در جایگاه های سوخت شد بگیرید تا شایعه ی محدودیت چند لیتری در عرضه ی سوخت به هر خودرو و این آخری شایعه ی عدم واریز حقوق كاركنان دولت برای جلوگیری از هجوم مردم به بازار! گویا تنها بازاری كه با قاطعیت می توان گفت تعطیل بردار نیست، همین بازار داغ شایعات است؛ شایعاتی كه پی درپی توسط مسئولان ذی ربط و بی ربط تكذیب می شود اما روز دیگر در قالبی دیگر ظهور می كند.

اما نگرانی دیگری كه ریشه در شایعه ندارد و شوربختانه خیلی هم واقعی است، تصمیم گیری های عجیب وغریب برخی استانداران، فرمانداران و مسئولان شهرستان ها در خصوص تعطیلی الزامی یا محددیت در ساعات كار كسب وكارهای گوناگون است كه هم مردم و هم كسبه را گرفتار سردرگمی و یأس كرده است.

در وضعیتی كه دولت از ابتدا تاكید داشت كه كسب وكار مردم و اقتصاد كشور نباید تعطیل شود و بیشتر شهروندان به صورت داوطلبانه و برای عمل به سفارش های بهداشتی از ترددهای غیرضروری خودداری كرده و بعضاً درخانه ماندن را به كاسبی و تجارتشان ترجیح دادند، اما با وجود این موضوع، برخی مسئولان بویژه در استانها و شهرستان ها - هرچند با حسن نیت - برخی صنوف و مشاغل را بالأجبار تعطیل كردند.

مثلا درحالی كه خبر تعطیلی الزامی مغازه ها توسط نیروهای انتظامی در شهرستان شهریار یكی دو روز گذشته در شبكه های اجتماعی دست به دست می شد، یكی از مخاطبان ایسنا از اسلامشهر هم در تماس با خبرنگار ما از محدودیت ساعات كار تمام صنوف در این شهرستان آگاهی داد.

كانال خبری این شهرستان هم در پیامی به نقل از مسعود مرسل پور، فرماندار این شهرستان آگاهی داد كه از ۲۳ اسفندماه كلیه ی واحدهای صنفی ملزمند كه ساعات كار خودرا در ایام عادی بین ۱۰ تا ۱۵ و در ایام تعطیل بین ۱۱ تا ۱۵ محدود كنند و در صورت رعایت نكردن این «قانون» كه ادعا شده با «هماهنگی های صورت گرفته با دادستان عمومی و انقلاب شهرستان» ابلاغ گردیده است، با متخلفان برخورد قضایی صورت می گیرد و واحد صنفی مربوطه پلمب می شود!

مشاهد ات میدانی هم حاكی از این است كه برخی كسبه و مراكز خرید هم این «قانون» را به صورت بنر چاپ كرده و نصب العین مشتریان قرار داده اند و حتی داروخانه ها هم ساعات كار خودرا با این دستور فرمانداری تطبیق داده اند.

یكی دیگر از مخاطبان، ویدئویی از شهرستان بابل را برای ایسنا ارسال كرده كه در آن یك خودروی مجهز به بلندگو با گشت زنی در شهر به كسبه و بازاریان ابلاغ می كند كه «برابر با دستور شورای تأمین شهرستان بابل، تعطیلی تمامی واحدهای صنفی سطح شهرستان الزامی است».

سه روز پیش هم «اتاق اصناف مشهد» با صدور ابلاغیه ای به اتحادیه های صنفی تحت پوشش خود بعضی اصناف را مكلف به تعطیلی موقت و برخی دیگر را ملزم به كاهش ساعات كاری كرده بود.

در مورد دیگری چهار روز پیش «ستاد نظارت بر اصناف شاهرود» مصوب كرد كه آرایشگاه ها و پیرایشگاه های این شهرستان، برای پیش گیری از شیوع كرونا تعطیل شوند و خبر دیگری هم از محدودیت ساعت كار كلیه ی اصناف شهر تهران بین ساعات هشت تا ۱۶ حكایت داشت.

این همه در حالی است كه چندی قبل حسن روحانی در جلسه ی هیئت دولت تاكید كرد «چیزی به نام قرنطینه نداریم اصلاً. اینكه شایع شده در تهران، برخی شهرها، برخی فروشگاه ها و بعضی از مشاغل مورد قرنطینه قرار می گیرند چنین چیزی اصلاً وجود ندارد... و همه در كسب و كار و فعالیت خودشان آزادند».

رئیس جمهوری بر این نكته هم تاكید كرد كه «نسبت به اینكه كاری تعطیل شود، روزی تعطیل شود، ساعتی تعطیل شود، كسب خاصی مورد محدودیت قرار بگیرد، مرجعش فقط ستاد ملی (مقابله با كرونا)در تهران است... هرگونه محدودیتی بخواهد ایجاد شود، صرفاً در ستاد ملی در تهران تصمیم گیری می شود».

می توان گفت این ابلاغ ها و محدودیت ها ناشی از دلسوزی مسئولان نهادها و شهرهای مختلف و در امتداد كنترل هرچه بهتر بحران كروناست اما در نگاهی كلی تر، این امر باعث برهم ریختن نظم و سردرگمی شهروندان، بویژه كسبه، است. هرچند دولت در بعضی موارد از قبیل پرداخت اقساط و قبوض خدماتی تصمیماتی برای پشتیبانی از این اقشار اتخاذ كرده، اما بنظر می رسد تعطیلی ها و محدودیت های الزامی صنوف مختلف، علاوه بر زیان مالی بیش از پیشی كه به آنان تحمیل می كند، خارج از محدوده ی سیاست های كلی دولت و نشان دهنده ی نوعی ناهماهنگی ارگان ها، بی نظمی در تصمیم گیری و عدم تبعیت از تصمیمات ستادملی مقابله با كروناست.
1398/12/26
14:51:23
5.0 / 5
3270
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه