طبق گزارش رسمی

تولید به صورت متوسط ۷۳ درصد گران گردید

تولید به صورت متوسط ۷۳ درصد گران گردید به گزارش نیو باکس در بهار سال جاری تولید کنندگان بابت عرضه محصول و خدماتشان به صورت میانگین ۷۳ درصد افزایش قیمت داده اند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران گزارشی از وضعیت تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور در بهار سال جاری منتشر نمود.
بر طبق این گزارش تورم نقطه به نقطه تولید کننده (تغییر شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل) در بهار ۱۴۰۰ به ۷۳ درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل (۶۷.۵) ۵.۵ درصد افزایش داشته است.
بر این اساس، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار سال جاری نسبت به فصل بهار سال گذشته ۷۳ درصد افزایش دارد.
در بین بخش­ های مختلف تولیدی کمترین نرخ تورم در ارتباط با بخش تولید، انتقال و توزیع برق با ۳۲.۱ درصد و بیشترین در ارتباط با بخش معدن ۱۵۴.۱ درصد است.
وضعیت تورم فصلی تولیدکننده
اما تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار سال جاری به ۱۰.۱ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصـل قبل (۹.۸) سه درصـد افزایش داشته است.
در این فصل کم­ترین تورم فصلی تولیدکننده در ارتباط با بخش تولید، انتقال و توزیع برق با ۱.۳ درصد و بیش­ترین مربـوط به بخش معدن با ۳۸.۷ درصد بوده است.
معدن در صدر تورم سالانه
همینطور تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه در سال قبل به ۶۰.۴ درصد رسید که نسبت به فصل قبل (۴۶.۷) ۱۳.۷ درصد افزایش داشته است.
در فصل مورد بررسی، در بین بخش­ های اصلی تولیدی در کشـور، کم­ترین تورم سالانه در ارتباط با بخش خدمات ۴۲ درصد و بیش­ترین آن در ارتباط با بخش معـدن با ۱۱۲.۳ درصد است.
منبع:

1400/06/16
23:41:55
5.0 / 5
201
تگهای خبر: تورم , تولید , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه