وزیر صمت:

۲۴ میلیارد دلار از صادرات کشور مواد خام است

۲۴ میلیارد دلار از صادرات کشور مواد خام است وزیر صمت با اعلان اینکه 24 میلیارد دلار از صادرات کشور را حدودا مواد خام تشکیل می دهد، اظهار داشت: وزارت صمت و اقتصاد ظرف یک ماه ساز و کارهای بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات را تدوین می کنند.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در حاشیه جلسه هم اندیشی با صادرکنندگان و رؤسای اتاق های تجاری سراسر کشور در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: با دستورالعملی که تا یکماه آینده از طرف وزارتخانه های اقتصاد و صمت تدوین خواهد شد، مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان حداکثر در مدت ۳۰ روز عودت داده می شود.
وی اضافه کرد: در سال ۹۷ شوک هایی به سبب تحریم ها به اقتصاد ایران وارد شد که در نتیجه آن کشور به دوران اضطرار ارزی وارد شد، پس بنا بر این قواعدی در مورد صادرکنندگان و تعهد ارزی صادرات وضع شد تا تلاطمات ارزی مدیریت شود، اما این مساله باید حداکثر یک سال طول می کشید و ساز و کارهای در رابطه با آن اصلاح می شد.
وزیر صمت با اعلان اینکه باید کشور با شرایط جدید تطبیق می یافت، اضافه کرد: بدین سبب نباید به سبب یک سری از اهداف صادرات کشور تحت قرار می گرفت، بدین سبب ابلاغیه از طرف معاون اقتصادی رییس جمهور امروز ابلاغ گردیده که قسمتی از این مشکلات را حل کرده است.
وی اظهار داشت: امیدواریم در سال آینده صادرکنندگان با هیچ محدودیتی همچون رفع تعهد ارزی مواجه نباشند. اما تحقق این مساله به دست صادرکنندگان و با حمایت ما امکان پذیر خواهد بود، بطوریکه تراز صادرات غیرنفتی کشور باید مثبت شود، تا خیلی از نگرانی هایی که از بابت بازگشت ارز حاصل از صادرات در سطح کلان وجود دارد، مرتفع شود.
فاطمی امین اضافه کرد: مصوبه اقتصادی امروز دولت چند نکته حائز اهمیت در مورد رفع تعهد ارزی دارد که در دوران فعلی می تواند راهگشا باشد. امروز در جمع صادرکنندگان قول دادم که تمامی مسائل و مشکلات صادراتی را یک به یک تا اختتام امسال مرتفع نماییم، پس این کار در قالب ۱۸ پروژه به ثمر خواهد رسید.
وی به جلسات مشترک وزارت صمت با وزارت اقتصادی در خصوص استرداد بموقع مالیات بر ارزش افزوده صادرات اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای قانون مالیات بر ارزش افزوده صادرات باید ظرف یک ماه مسترد شود، این در حالیست که اکنون این کار متوقف است، اما به تفاهم رسیده ایم که وزارت صمت و اقتصاد ظرف یک ماه ساز و کارهای بازگشت مالیات بر ارزش افزوده را تدوین کنند.
وزیر صمت اضافه کرد: زمینه را فراهم خواهیم کرد تا صادرات رونق بگیرد و در مبادی واردات و مقاصد صادراتی تنوع ایجاد نماییم.
فاطمی امین اظهار داشت: ۲۴ میلیارد دلار از صادرات کشور بصورت تقریباً خام صادرات می شود، در صورتیکه نباید کالاهایی صادر شود که ارزش افزوده و اشتغال کمی به وجود می آورد.
وی اضافه کرد: بخش عمده ای از محدودیت های وارداتی و صادراتی با مصوبه ستاد اقتصادی دولت حل می شود، اما باید کار نماییم که مجبور نباشیم، به سبب کمبود ارز صادرکنندگان آزار ببینند.
وزیر صمت اظهار داشت: در ارتباط با خودرو وزارت صمت برنامه های خوبی برای افزایش تولید و مدیریت قیمت در بازار تدارک دیده است که طی روزهای آتی خبرهای آن اعلام خواهد شد.

1400/07/11
10:10:06
5.0 / 5
283
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه