چه کسانی تسهیلات صادراتی گرفتند؟

چه کسانی تسهیلات صادراتی گرفتند؟ نیو باکس: از شروع پرداخت تسهیلات به واحدهای صادراتی، یعنی خرداد ۱۳۹۹ تا آخر مرداد امسال ۴۲۶ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود، اما ۱۸۱ فقره به ارزش ۳۱۶۳ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد، یعنی حدود ۴۲.۵ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در پنج ماهه نخست سال جاری بیشتر از ۱۹۱۰ میلیارد تومان تسهیلات درقالب ۱۰۷ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است.

البته در این زمان ۱۴۳ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی نزدیک به ۷۵ درصد متقاضیان در این زمان موفق به دریافت تسهیلات شدند.

بر اساس جزئیات اطلاعات که در چهار ماهه سال جاری انتشار یافته نیز، از بین استان ها، تهران با دریافت ۳۶۶ میلیارد تومان، بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود مختص کرده است. در مورد استان هایی که کمترین تسهیلات را دریافت نمودند هم باید اظهار داشت که از بین استان ها، ۱۰ استان همچون ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و مناطق آزاد هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.

البته اطلاعات در ارتباط با تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ۱۳۹۹ تا آخر مرداد سال جاری هم انتشار یافته که نشان داده است در این زمان بیشتر از ۳۱۶۳ میلیارد تومان در چارچوب ۱۸۱ فقره پرداخت شده است.

طی ۱۷ ماه یاد شده ۴۲۶ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۲۴۴ مورد از آنها برای دریافت بیشتر از ۴۷۷۸ میلیارد تومان به بانکها معرفی گشتند، اما ۱۸۱ فقره به ارزش ۳۱۶۳ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد، یعنی حدود ۴۲.۵ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی

بر اساس گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در جهت هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همینطور تسهیل و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی –صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانکهای عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir به راه افتاده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت دار به کشورهای هدف انجام شده است.

درخواست متقاضیان بعد از ثبت در سامانه مذکور، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و بعد از تایید به یکی از بانکهای عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف به صورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

اولویت های اعطای تسهیلات برپایه اولویت های کالایی، اولویت های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از راه توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

منبع:

1400/07/12
10:03:41
5.0 / 5
244
تگهای خبر: بانك , تجارت , تسهیلات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه