در خرداد ماه امسال

تولید روزانه ایران خودرو و سایپا چقدر است؟

تولید روزانه ایران خودرو و سایپا چقدر است؟ طبق آمار عرضه شده از جانب دو خودروساز بزرگ کشور، به ترتیب گروه صنعتی ایران خودرو مرز ۳۰۰۰ دستگاه و سایپا ۱۹۰۰ دستگاه در روز را رد کرده اند و بدین ترتیب طی سه ماه نخست ایران خودرو بالغ بر ۱۴۷ هزار دستگاه خودرو و سایپا قریب به ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرده اند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، طبق آماری که هر یک از دو خودروساز منتشر نموده اند، گروه صنعتی ایران خودرو توانسته است با گذر از مرز ۳۰۰۰ دستگاه تولید روزانه و تولید ۶۰ هزار و ۷۸۳ دستگاه خودرو کامل سواری در خردادماه سال جاری، مجموع تولید خود در سه ماهه نخست سال جاری را با رشد ۶۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۱۴۷ هزار و ۲۳ دستگاه خودرو کامل شده برساند.
از این تعداد، ۱۴۵ هزار و ۱۶۸ دستگاه در حوزه خودرو های سواری و ۱۸۵۵ دستگاه خودروی تجاری سنگین و نیمه سنگین است.
ایران خودرو تاکید کرده است که مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته و در جهت اجرای فرامین رئیس جمهوری و راهبرد وزارت صمت، موفق شده از آغاز خردادماه تولید خودرو ناقص را متوقف نماید و در انتها این ماه عدد تولید کامل سواری ۶۰ هزار و ۷۸۳ دستگاه را با رشد ۶۸ درصدی نسبت به خرداد سال قبل به ثبت برساند. این در حالیست که طی یک دهه اخیر، تولید خودرو های کامل متعلق به خرداد سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۶ بوده است که طی آنها بر خلاف شرایط فعلی، صنعت خودرو جهان و البته ایران با مشکلات و موانعی همچون کمبود چیپست ها و قطعات های تک دست به گریبان نبود. کمبود اقلام و قطعات الکترونیک در صنعت خودرو علاوه بر کاهش ظرفیت های تولید، خیلی از خطوط تولید در کشورهای غربی را هم به تعطیلی کشاند. هر چند این مشکل در ماه های اخیر کاهش یافته، اما تبعات آن همچنان دامن گیر صنعت خودرو کشور است.
همچنین این گروه صنعتی طی سه ماهه ابتدایی سال جاری، در مجموع ۱۳۵ هزار و ۳۳۹ فقره صدور سند محصولات داشته که نسبت به میزان آن در سه ماهه سال قبل ۵۱ درصدی بیشتر شده است. بر مبنای آمار و اطلاعات عرضه و تحویل خودرو به مشتریان گروه صنعتی ایران خودرو هم طی مدت مذکور سالجاری، ۱۳۴ هزار و ۹۸۳ خودرو تحویل شده که این شاخص نسبت به سه ماهه اول ۱۴۰۰ افزایش ۲۰ درصدی داشته است.
تعداد خودرو های ناقص و دارای کسری قطعه در ماه های اخیر کاهش چشم گیری داشته و به محدوده ۲۳ هزار دستگاه رسیده است که مطابق برنامه ریزی صورت گرفته و با عنایت به توقف تولید ناقص، بزودی به صفر خواهد رسید.

تولید عبور مستقیم حدود ۹۰ درصدی در سایپا
دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) هم با تولید قریب به ۴۴ هزار دستگاه خودرو در خرداد ماه و عبور از مرز ۱۹۰۰ دستگاه به صورت روزانه، در مجموع سه ماهه نخست سالجاری آمار تولید را به ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو برساند.
طبق آمار عرضه شده از جانب گروه خودروسازی سایپا، خودرو های ناقص این شرکت از آغاز سالجاری از حدود ۴۳ هزار دستگاه با کاهش ۲۵ هزار دستگاهی، به بازه ۱۸ هزار دستگاه رسیده که حدود ۶۰ درصد کاهش داشته و این روند کاهش خودرو های ناقص همچنان ادامه می یابد. علاوه بر این سایپا مطابق برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش تولید، تابحال ۱۰۴ درصد برنامه را محقق کرده و روند تولید به صورت عبور مستقیم را تا ۹۰ درصد اجرایی کرده است.
منبع:

1401/04/04
17:01:06
5.0 / 5
200
تگهای خبر: تجارت , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه