توسعه كشورهای عربی متوقف می شود؟

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا نیو باکس: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود اعلام نموده که تحت تاثیر بحران آب در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) خیلی از طرح های اقتصادی توسعه محور تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، آب همیشه یکی از چالش های مهم کشورهای منطقه منا بوده و رشد و توسعه شهرنشینی و کارهای اقتصادی از یک و تغییرات آب و هوایی از طرف دیگر سبب شده که برنامه ریزی این کشورها برای آینده اقتصادی نیز تحت تاثیر بحران آب قرار بگیرد.
برآوردهای جهانی نشان میدهد که از ۱۷ کشور جهان که با تنش آبی مواجهند، ۱۱ کشور در منطقه منا قرار گرفته اند و در این منطقه از هر ۱۰ کودک، ۹ کودک در محیطی با تنش های آبی قرار دارد و بدین جهت برنامه های آینده این کشورها نیز تحت تاثیر این مساله قرار گرفته است.
همین طور برآوردها نشان میدهد که کشورهای منطقه منا بیشترین میزان استفاده از ذخایر آب های زیرزمینی را دارند، ۸۲ درصد از فاضلاب های خودرا بازیافت نمی کنند، راندمان آبی آنها تنها نصف میانگین جهانی است و در عین حال پایین ترین تعرفه آبی در جهان نیز از طرف دولت های این کشورها اجرائی شده است.
در بین کشورهای منطقه، ایران نیز از نظر آبی وضعیت خوبی ندارد و برمبنای فاکتورهای جهانی، در هر سه حوزه کشاورزی، خانگی و صنعتی، بسیار آبی ایران بسیار بالاست. از طرف دیگر پیش بینی ها نیز نشان میدهد تا سال ۲۰۴۰ میلادی مصرف ایران در این بخش افزایش نیز پیدا کند.
دیگر کشورهای منطقه نیز با این بحران مواجهند. عربستان سعودی که طرح بلندپروازانه شهر نئوم را نهایی کرده، مجبور به استفاده از آب های زیرزمینی شده و آلودگی این منابع را نیز دامن زده است. البته این کشور با اجرای طرح های بزرگ آب شیرین کنی و کاهش هزینه آنها توانسته در این عرصه قسمتی از مشکلات خودرا برطرف کند.
در کنار آن بحرین با تلاش جهت استفاده از فاضلاب بازیافت شده برای کشاورزی، امارات متحده عربی با کوشش برای تولید غذای بیشتر با کم ترین استفاده از آب و عمان با همکاریهای بین المللی برای کاهش مصرف تلاش نموده اند که بخش هایی از مشکلات خود در این عرصه را برطرف کنند.
مراکش، اردن و مصر نیز دیگر کشورهای عضو این منطقه هستند که در سالهای قبل در سطوح مختلف با بحران آب مواجه گشته اند.
منبع:

1401/11/08
11:33:46
5.0 / 5
244
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه