عرضه محدود خودرو های وارداتی بعد از 3ماه

عرضه محدود خودرو های وارداتی بعد از 3ماه به گزارش نیو باکس، وعده وزارت صمت برای عرضه بخشی از خودرو های وارداتی پایان ۱۴۰۱ بود که بعد از گذشت ۳ ماه این وعده هفته آتی محقق می شود؛ بااین حال معلوم نیست خودرو های مورد تقاضای باقی خریداران چه زمانی تحویل شود.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سال ۹۷ بنا به محدودیت های ارزی تحمیل شده به کشور و طبق تصمیم شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، واردات خودرو تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ ممنوع اعلام گردید.
در نهایت بعد از لغو ممنوعیت و اهتمام دولت به آزادسازی واردات خودرو، زمستان سال گذشته وزارت صمت با استفاده از سیستم نوبت دهی مبادرت به ثبت نام از متقاضیان دریافت خودروی وارداتی کرد که در نهایت از بین ۱۲۰ هزار ثبت نام کننده، بین ۳۴ هزار نفر قرعه کشی انجام شد. در این مرحله هر متقاضی ۵۰۰ میلیون تومان در حساب بانکی خود مسدود کرده بود.
طبق برنامه اولویت دهی و میزان واردات خودرو، مقرر شد که در دور نخست خودرو های چانگان تحویل متقاضیان شود و در ادامه خودروهایی از برندهای چینی، دانگ فنگ، چانگان، میتسوبیشی، اپل، داچیا، کیا، هیوندا، سانگ یانگ، نیسان، تویوتا، جتا، سئات، فیات تحویل متقاضیان شود.
در این بین از حدود ۴ ماه پیش وعده های زیادی در مورد زمان تحویل خودرو های وارداتی داده شد و حتی اعلام گردید که تا آخر سال ۱۴۰۱ بخشی از چانگان های وارداتی از جانب شرکت سایپا تحویل متقاضیان خواهد شد اما اتفاقی در این عرصه نیفتاد.
از سویی دیگر با عنایت به عدم تعیین تکلیف قیمت خودرو های وارداتی، شورای رقابت اعلام نمود که برای اولین بار قصد ورود به این حوزه را دارد؛ این نهاد روز نهم خرداد ماه وعده خویش را عملی و قیمت خودرو های چانگان وارداتی را اعلام نمود.
طبق اعلام شورای رقابت، قیمت خودرو چانگان cs۳۵ پلاس تیپ ۲ معادل ۸، ۴۹۶، ۲۸۸، ۸۸۳ ریال و تیپ ۳ این خودرو معادل ۹، ۰۴۴، ۷۰۸، ۷۲۲ ریال تعیین شد. البته با عنایت به اعمال هزینه هایی مانند عوارض قانونی شماره گذاری، مالیات نقل و انتقال و ارزش افزوده، بیمه شخص ثالث، هزینه اسقاط، حمل تا شبکه توزیع، کمیسیون فروش و سایر عوارض قانونی که در قیمت پایه لحاظ نشده ، قیمت نهایی ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از این قیمتها خواهد بود.
آغاز عرضه نخستین خودرو های وارداتی
حال به نظر می آید بعد از حدود ۴ ماه و تعیین تکلیف قیمت، بالاخره موعد تحویل دسته اول خودرو های وارداتی رسیده است.
آنطور که شرکت سایپا بعنوان واردکننده خودرو های چانگان CS۳۵ پلاس اعلام نموده با عنایت به تعداد خودرو های وارداتی موجود در گمرک بر مبنای اولویت تعیین شده در سامانه یکپارچه خودرو های وارداتی، نسبت به فراخوان واریز وجه و ثبت نام هر یک از متقاضیان اقدام خواهد شد.
در همین راستا بعد از ارسال پیامک به متقاضیان، از ساعت ۱۴ روز شنبه مورخ ۱۳ خرداد متقاضیان می توانند با رفتن به سایت فروش این شرکت نسبت به واریز وجه و ثبت نام نهایی اقدام نمایند.
تکلیف باقی متقاضیان چیست؟!
به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، با عنایت به وضعیت واردات خودرو که بعد از حدود ۴ ماه فقط بخشی از خودرو های چانگان آماده تحویل شده اند، به نظر می آید متولیان امر همچون وزارت صمت باید تدبیر دقیق تری برای ترخیص و تحویل دیگر خودرو ها بیاندیشند.
باید یادآوری شود که ۳۴ هزار نفر در صف دریافت خودروی وارداتی هستند که برای خرید آن زمستان سال قبل مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به نام سازمان حمایت مسدود کرده بودند و حال فقط شاهد عرضه بخش محدودی از خودرو های وارداتی هستیم.
باید وزارت صمت، دستگاههای نظارتی و مجلس به صورت دقیق مشخص کنند که باقی خودرو ها چه زمانی ترخیص و تحویل متقاضیان خواهد شد.


منبع:

1402/03/13
15:43:00
5.0 / 5
259
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , خرید , دستگاه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه